loader

Biz Kimiz

1991 Yılında Çankaya da Faaliyete Geçen Firmamız Kurucusu Sezai Hasgören Tarafından Kurulmuştur.
2004 Yılına Kadar Sezai Hasgören Tarafından İşletilen Lokmacı Daha Sonra Oğlu Fatih Hasgören Tarafından İşletilmeye Başlandı.
2004 Yılında Fatih Hasgören Tarafından İşletilmeye Başlanan Firmamız da Günümüzün Teknolojileri Baz Alınarak, Steril Bir Ortamda Hizmet Verilmeye Devam Edilmiştir.

Firmamız Bünyesinde....

- İzmir Lokma
- Saray Lokma
- İrmik Helvası
- Aşure
- Tavuklu Etli Pilav, Sunulmaktadır.

Türkiye Genelinde Hizmet Veren İzmir Lokmacı Fatih Sizlere Hizmet Etmekten Gurur Duymaktadır.

 

 

Lokmanın Tarihi

Lokma, çoğu un, maya, tuz ve şekerle hazırlanan hamurun, sıvı yağda kızartılmasıyla hazırlanan, şerbetle tatlandırılarak servis yapılan bir Türk tatlısıdır. Türkiye'deki bazı yörelerde şerbet dökülerek tatlı olarak yenilmesine rağmen, bazı yörelerde pişi gibi şerbetsiz peynir ile yenilmektedir.
Ortası delikli yuvarlak şekilde ve küre şeklinde iki tipi vardır. Halk arasında küre şeklinde olana Saray lokması denir. Kaynağı Osmanlı Sarayına dayanmakla birlikte halk arasında da yapımı yaygınlaşmıştır. Özellikle İzmir kültürünün vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir . Bu yüzden İzmir Lokması olarak da bilinir. İzmir'de dini öneme sahip günlerde her köşe başında pişirilen lokma tatlısının halka ücretsiz dağıtıldığı görülebilir. Özellikle sünnet düğünlerinde Lokmanın taze olarak hazırlanması, pişirilmesi ve davetlilere dağıtılması adettendir. Lokma'nın birçok çeşidi de bulunmaktadır. Ankara'nın Güdül-Ayaş yörelerinde Bırtlak diye bilinen bir lokma çeşidi vardır.
Lokma kelimesi bir ağız, bir yudum, bir parça yemek anlamına gelen Arapça'daki ``lukma`` kelimesinden gelmiştir. Lokmanın bir çeşidi olan bugün Arap kültüründe varolan ``kadı lokması`` El-Bağdadi tarafından 13. yüzyılda tarif edilmiştir.

Powered by themekiller.com